Plāno savas ģimenes budžetu

Ir grūti saņemties plānot savu laiku, aktivitātes, režīmu un visu citu, kur nu vēl visas finanses. Bet plānot to visu tikai un vienīgi priekš sevis ir viena lieta, bet kā to ir iespējams izdarīt, lai tas ietvertu pilnīgi visus mājiniekus. Tā kā tas nav nemaz tik vienkārši, jo ir tik daudz nezināmā, kas pēdējā brīdī var mainīties, tad daudzas ģimenes izvēlas to nemaz nedarīt. Bet no tā nevajadzētu izvairīties, jo tas ļoti palīdzēs saprast visa mēneša izmaksu gaitu un ļaus saplānot labāk visus izdevumus. Budžeta plānošana ir īpaši svarīgi tad, ja saprotat, ka mēneša beigās atlikušās naudas daudzums ir krietni mazāks nekā jūs vēlētos. Lai veiksmīgi pieturētos pie sava izstrādātā plāna ir jāsāk ar mērķi, un mērķis var būt ļoti dažāds, piemēram, atmaksāt kredītu vai parādus, atlikt naudu nebaltām dienām, sakrāt mājokļa vai mašīnas iegādei, vai arī kādam lielākam ceļojumam finanser.

Tad, kad mērķis ir skaidri nosprausts, ir daudz vieglāk doties pretī tam. Viens no galvenajiem ieguvumiem, kad finanses tiek izplānotas ir laicīga dzīvošanas maksājumu segšana. Kad visi plāni ir uzlikt uz papīra vai jebkādā citā veidā piefiksēti, var pārstāt nepārtraukti uztraukties par naudu. Ļoti daudzi mūsdienās uztraucās un ir “uzvilkti” katru mīļu dienu, jo no rīta pamostas ar domu, kā samaksāt par visām lietām un vakarā tieši ar tādu pašu domu aiziet gulēt. Tas ir ļoti kaitīgi mūsu garīgajai veselībai, jo bez pārtraukuma esam stresa stāvoklī. Ir iespējams arī sākt veidot uzkrājumus, kas palīdzēs turpmāk atvēlēt vairāk naudiņas izklaidēm un aktivitātēm, kas visu ģimeni padarīs laimīgu, piemēram, kāds jauks izbrauciens ārpus valsts, vai došanās uz atrakciju parku biežāk nekā tas tika darīts līdz šim, vai arī kopīgas vakariņas kādā jaukā restorānā. Tomēr, manuprāt, vislabākais, ko budžeta plānošana iemāca ir sekot līdzi saviem parādiem, kas var izpausties kā līzings, kredīts vai cita veida naudas aizņemšanās, kas vēlāk būs jāatdod. Kad rūpīgi tiek sekots līdzi visām izmaksām, tad nākas ievērot, cik liela daļa no visiem līdzekļiem aiziet iepriekšējo aizdevumu segšanai un neapzināti iemācamies, ka parādu slogu nevajadzētu turēt pārāk augstos apjomos (kviklån trods rki).

Ļoti svarīgi ir pievērsties tam ar domu, ka naudas pārvaldīšana nenozīmē maģisku papildus līdzekļu atrašanu, bet gan gudru dzīvošanu ar tiem līdzekļiem, kuri ir pieejami. Kā jau jebkura budžeta plānošana arī ģimenes budžets ir jāsāk plānot no pašas apakšas, paņemot visus iepriekšējos rēķinus, bankas izrakstus un visu citu, kas norāda par naudas ienākumiem vai izdevumiem. Kad tas viss ir savāks, ir jāpaskatās, vai izdevumi ir lielāki nekā ieņēmumi un ja tā ir, tad ir rūpīgi jāiet cauri visām izmaksām un jāatrod veidi, kā tās ir iespējams samazināt. Ja arī viss izskatās labi un iztērējat mēneša laikā tieši tik pat, cik nopelnāt, tad tāpat vajadzētu izskatīt visu izmaksu sarakstu un mēģināt uz kaut ko ietaupīt. Kad plānojat ģimenes budžetu, tad ir ļoti svarīgi katru mēnesi nedaudz atlikt maliņā, ja nu gadās situācijas, kad, pat nedomājot, būs jāiztērē lielāka naudas summa. Šādu situāciju dzīvē ir ne mazums, piemēram, kāda no iekārtām mājās salūzt, vai bērniem būs steidzamas vajadzības, kuras iepriekš netika ieplānotas. Ģimenes budžeta plānošana darbojas visai līdzīgi kā individuālā plānošana, bet pārvaldot finanses, no kurām atkarīgi ir vairāki cilvēki, ir krietni vairāk jāpiedomā pie nelielu rezervju veidošanas. Jo vairāk cilvēku, jo lielāka iespēja, ka kādreiz kaut kas var noiet greizi.